| Camera | 50MP+13MP+2MP Main, 32MP+16MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.6 Inches P-OLED Display | |
| Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13 | |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) | |
| RAM | 8GB, 12GB RAM | |
| Memory | 128GB, 256GB, 512GB ROM | |
| Battery | Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery |
| Name | Motorola ThinkPhone 5G |
|---|---|
| Model | ThinkPhone 5G |
| Price | Exp Tk 115,000 |
| Brand | Motorola |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, January 05 |
|---|---|
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2023, January |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - ROW HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - PRC |
| Network 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 - ROW 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 - PRC |
| Network 5G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - ROW 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - PRC |
| Network Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | P-OLED capacitive touchscreen, 1B colors |
|---|---|
| Display Size | 6.6 inches, 105.2 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | (~399 ppi density) |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Primary Camera | 50MP 13MP 2MP |
|---|---|
| Secondary Camera | 32MP 16MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR HDR |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 4K@30fps HDR10, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Body Dimensions | 158.8 x 74.4 x 8.3 mm (6.25 x 2.93 x 0.33 in) |
|---|---|
| Body Weight | 188.5 g (6.67 oz) |
| Body Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aramid fibre back, aluminum frame |
| Body Color | Carbon Black |
| Operating System | Android |
|---|---|
| OS Version | Android 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Memory Internal | 128GB, 256GB, 512GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB, 12GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (North America only) |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | USA |
|---|---|
| Other Features | 68W wired 15W wireless |
Good Smartphone.
Display: 12.4 Inches IPS Display
Camera: 16MP+16MP Main, 8MP+8MP Front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: Android 12L
Battery: Non-removable Li-Po 9070 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches Liquid Retina XDR Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 5.2 inches OLED Display
Camera: 12MP main, 7MP front
Chipset: Apple A13 Bionic
RAM: 6GB RAM
OS: iOS v13.0
Battery: 2050 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 inches Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP+SL 3D front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 3240 mAh Battery
View Details →
Display: 6.8 inches Dynamic AMOLED Display
Camera: 12MP+12MP+16MP+0.3MP main,10MP front
Chipset: Exynos 9825 (7 nm) - EMEA/LATAM
RAM: 8,12GB RAM
OS: Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4
Battery: 4300 mAh Battery
View Details →
Display: 6.81 inches LTPO OLED Display
Camera: 50MP+64MP+64MP+50MP main, 12MP front
Chipset: Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12, Google Play Services
Battery: 4600 mAh battery
View Details →
Display: 6.7 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A17 Bionic (3 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 4373 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.1 inch Super Retina XDR OLED Display
Camera: 12MP+12MP main, 12MP front
Chipset: Apple A17 Bionic (3 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: iOS 17
Battery: 3240 mAh Li-Ion Battery
View Details →
Display: 6.7 inch LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+13MP+50MP+3MP main, 32MP front
Chipset: Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm)
RAM: 16GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4500 mAh Li-Po battery
View Details →
Display: 6.8 inches Super AMOLED Display
Camera: 108MP+16MP+12MP+5MP Main, 24MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 865
RAM: 8GB RAM
OS: Android 10
Battery: Non-removable Li-Po 5040 mAh Battery
View Details →